Skrzaty, koty i wielcy Ślązacy
CUKIERKU, TY ŁOBUZIE!
Waldemar Cichoń
Cukierek, pręgowany dachowiec z plamką na nosie, jest najbardziej wyjątkowym kotem na świecie: skacze weterynarzom po głowie, jeździ na mecze hokejowe ze swoim małoletnim właścicielem, walczy ze swetrami udającymi potwory, pomaga w odrabianiu zadań domowych (oraz przystrajaniu choinki na Święta), i robi wiele innych rzeczy, których koty zazwyczaj nie potrafią. Słodkie imię jest mylące: niezwykły czworonóg zajmuje się głównie jedzeniem, spaniem i rozrabianiem. Ceni dobrą zabawę oraz niezależność, i – oczywiście niechcący – nieustannie przysparza kłopotów mieszkającej z nim rodzinie. Bestsellerowa, rozpoczynająca serię książka „Cukierku, ty łobuzie!” została wpisana w 2017 roku na listę lektur szkolnych Ministerstwa Edukacji Narodowej (klasy I-III). Książki o Cukierku, dzięki świetnemu humorowi, doskonałemu – prostemu i zrozumiałemu, a równocześnie bardzo bogatemu – językowi oraz tradycyjnym wartościom, jakie przekazują, są doskonałą propozycją dla najmłodszych, rozpoczynających swoją przygodę z literaturą, Czytelników.
NIE MARTW SIĘ, CUKIERKU
Waldemar Cichoń
Druga część przygód Cukierka – najbardziej niezwykłego kota na świecie, znanego z książki „Cukierku, Ty łobuzie!”, która w 2017 roku została wpisana na listę lektur szkolnych Ministerstwa Edukacji Narodowej. Tym razem niezwykły czworonóg ma nie lada kłopoty – w domu pojawia się nowy członek rodziny, w ogródku dokazują wojownicze sroki, w garażu dochodzi do „kotostrofy”, a tata Marcela zapomina o swoich obowiązkach właściciela kota z powodu ważnego meczu w telewizji. Okazuje się również, że łatwiej wleźć na drzewo niż z niego zejść, wcale nie tak łatwo jest leniuchować, a ktoś, kogo brało się za włamywacza, okazuje się zupełnie kimś innym…
POPRAW SIĘ, CUKIERKU!
Waldemar Cichoń
Trzeci tom pełnych humoru i zabawnych wydarzeń opowiadań o kocich sprawach i sprawkach. Cukierek, najbardziej niezwykły kot na świecie (znany m.in. z książki „Cukierku, ty łobuzie!”, która w 2017 roku została wpisana na listę lektur szkolnych), a także Maciek, Marcel oraz mama i tata, po raz kolejny zapraszają wielbicieli zwierząt i dobrej zabawy do swojego świata. Czy można zaprzyjaźnić się z wyjątkowo dokuczliwym nowym członkiem rodziny? Komu grozi obława? Jak uniknąć Wielkich Wiosennych Porządków? Dlaczego czasami trzeba przejść na dietę? Czy Wysoki Sąd zastosuje okoliczności łaskoczące wobec czworonoga oskarżonego o niecne postępki? Po co kotu dzwonek? Jak spędzić udane wakacje, pozbyć się z ogródka natrętnego kreta i przeżyć straszną noc?
JAK SIĘ MASZ, CUKIERKU
Waldemar Cichoń
Czwarty tom pełnych humoru i zabawnych wydarzeń opowiadań o kocich sprawach i sprawkach. Cukierek, najbardziej niezwykły kot na świecie (znany m.in. z książki „Cukierku, ty łobuzie!”, która w 2017 roku została wpisana na listę lektur szkolnych), a także Maciek, Marcel oraz mama i tata, po raz kolejny zapraszają wielbicieli zwierząt i dobrej zabawy do swojego świata. Jak zostać gwiazdą reklamy i uniknąć postrzyżyn? Czy Operacja "Dzień Matki" ma szansę powodzenia? Kim jest i co robił bohater "Bajki i Żarłocznym Kocie"? Jak obchodzić kocie urodziny i zostać cenionym fachowcem od łapania myszy, o którego wynajęcie proszą sąsiedzi? Kim jest... Tradycja i jakie skutki przynosi czatowanie?
GDZIE JESTEŚ, CUKIERKU
Waldemar Cichoń
Piąty tom pełnych humoru i zabawnych wydarzeń opowiadań o kocich sprawach i sprawkach. Cukierek, najbardziej niezwykły kot na świecie (znany m.in. z książki „Cukierku, ty łobuzie!”, która w 2017 roku została wpisana na listę lektur szkolnych), kotka Tradycja, a także Maciek, Marcel oraz mama i tata, po raz kolejny zapraszają wielbicieli dobrej zabawy do swojego świata. Gdzie zniknęła koszatniczka Kluzo? Czy przedszkole naprawdę jest okropnym miejscem? Jak dobrze wypocząć na łonie natury. Na czym polega „mocy dyscypliny”? Co koty mają wspólnego z Japończykami? Jak pogodzić skłóconych rodziców? Kim jest zielone straszydło, przed którym drży ze strachu cala okolica? Czy opłaca się pomagać wścibskim bliźniaczkom z sąsiedztwa w odrabianiu zadania domowego?
DZIĘKUJĘ CI, CUKIERKU!
Waldemar Cichoń
Nieraz naprawdę trzeba się postarać, aby zasłużyć na tytuł najbardziej niezwykłego i niesfornego zwierzaka na świecie… Dla Cukierka, bohatera „Cukierku, ty łobuzie!”, „Nie martw się, Cukierku!”, „Popraw się, Cukierku!”, „Jak się masz, Cukierku?” i „Gdzie jesteś, Cukierku?”, to jednak nic trudnego. Wyjątkowe kocisko powraca w szóstej części swoich przygód, by razem z Tradycją, Maćkiem, Marcelem oraz tatą i mamą dostarczyć Czytelnikom kolejnych powodów do śmiechu.
„CO SŁYCHAĆ, CUKIERKU”
Waldemar Cichoń
Niesforny, niegrzeczny, żarłoczny, leniwy, rozrabiający, włóczący się, wpadający w tarapaty, psujący wszystko, gałganowaty i szalony… Kto? Kot Cukierek! On – a także Tradycja, Maciek, Marcel oraz mama i tata – są dobrze znani z książek „Cukierku, Ty łobuzie!” i „Nie martw się, Cukierku”. Zdążyli zdobyć sympatię czytelników w każdym wieku, a rozpoczynająca serię cyklu książka „Cukierku, Ty łobuzie!” w 2017 roku została wpisana na listę lektur szkolnych Ministerstwa Edukacji Narodowej. „Co słychać, Cukierku?” to siódma część przygód niezwykłego czworonoga. Co zrobić, gdy do domu przyczepi się… toperz, a także kim jest „brzydkie kociątko” i dlaczego są o nim pisane oraz wystawiane sztuki teatralne. Po co organizowane są Wielkie Wyprawy Odkrywcze i co można podczas nich zrobić? Z jakiego powodu Wujek „Żetakpowiem” ma problemy ze snem? Dlaczego w rodzinnej łazience rozrabia rybi chuligan? Jakie danie upichci dla rodziny Marcel – mistrz patelni? Szalone wydarzenia, humor, dobrze znani – choć wyglądający inaczej – bohaterowie, nowa szata graficzna i fenomenalne rysunki autorstwa Dariusza Wanata – wszystko to jest gwarancją doskonałej zabawy i tego, że nie będziecie mogli oderwać się od czytania.
„DASZ RADĘ, CUKIERKU!”
Waldemar Cichoń
Ósmy tom pełnych humoru i zabawnych wydarzeń opowiadań o kocich sprawach i sprawkach. Cukierek, najbardziej niezwykły kot na świecie (znany jest Czytelnikom m.in. z książki „Cukierku, ty łobuzie!”, która w 2017 roku została wpisana na listę lektur szkolnych) kotka Tradycja, a także Maciek, Marcel oraz mama i tata, po raz kolejny zapraszają wielbicieli dobrej zabawy do swojego świata. Nasz bohater znowu będzie miał pełne łapy roboty i mnóstwo do opowiedzenia: Maciek postanowi zostać sławnym iluzjonistą i spowoduje zniknięcie Tradycji, z powodu spodziewanych mrozów tata wyda domowym zwierzakom zakaz wychodzenia z domu, wszyscy będą sobie łamali głowy usiłując rozwiązać tajemnicę kotleta schabowego oraz deszczu padającego...od spodu. Trzeba też będzie przekonać pewnego chłopca, że nadaje się na właściciela kota; wymyślić jak wygrać konkurs internetowy i rozwiązać problem strajku głodowego. Niezwykłe wydarzenia, humor i fenomenalne rysunki autorstwa Dariusza Wanata stały się już wizytówką książek z cyklu o Cukierku. Nie rozczarujecie się i tym razem – jest jeszcze śmieszniej, jeszcze ciekawiej i jeszcze bardziej szalenie.
„MASZ RACJĘ, CUKIERKU!”
Waldemar Cichoń
JUŻ WKRÓTCE
To już dziewiąta część pełnych humoru i zabawnych wydarzeń opowiadań o kocich sprawach i sprawkach! Cukierek, najbardziej niezwykły kot na świecie (znany m.in. z książki „Cukierku, ty łobuzie!”, która w 2017 roku została wpisana na listę lektur szkolnych Ministerstwa Edukacji Narodowej), kotka Tradycja, a także Maciek, Marcel oraz mama i tata, po raz kolejny zapraszają wielbicieli miauczących czworonogów – i dobrej zabawy – do swojego świata. Jak daleko posunie się cwana papuga sąsiadów, aby dostać „papu”? Czy w Wigilię zwierzęta naprawdę mówią ludzkim głosem? Jak zachowują się koty, gdy nadchodzi "miaurzec"? Co zrobić, gdy podczas snu ktoś zmienia się… w kamień? Jak ułożyć idealny szkolny plan lekcji? Czy warto startować w konkursach piękności? Czym jest "Niewidzialna ręka"? Gdzie na niebie znaleźć Gwiazdozbiór Kota?
„TRZYMAJ SIĘ, CUKIERKU!"
Waldemar Cichoń
Cukierek jest starszy, ale czy spoważniał i się ustatkował? Absolutnie nie, o czym przekonuje w najnowszej, dziesiątej książce o swoich przygodach. Jeśli zaś dodać, że w rozrabianiu i doprowadzaniu ludzi do rozpaczy dzielnie pomaga mu przyszywana siostra Tradycja, to można spodziewać się podwójnej porcji humoru i dobrej zabawy. Jak opanować kocie sztuki walki w jeden dzień? Czy projekt z techniki sprawi, że okoliczne ptaki będą bezpieczne? Dlaczego decyzja taty wywoła wojnę domową? W jaki sposób domownicy poradzą sobie z nowymi zasadami mamy, która zapragnie prowadzić zdrowy tryb życia? Jak odzyskać spokój, kiedy w okolicy grasuje czarna pantera?
"Przepraszam, Cukierku!"
Waldemar Cichoń
Najbardziej niezwykły kot na świecie powraca i wraz z Maćkiem, Marcelem, mamą, tatą i kotką Tradycją, już po raz jedenasty zaprasza wielbicieli zwierząt (i dobrej zabawy) do swojego świata, by opowiedzieć o kocich sprawach… i sprawkach. Kto ma sobowtóra? W jaki sposób mama została „kocią ciocią”? Czy remont w domu to dobra okazja do zabawy? Jak oszczędzać słowa i wynaleźć kamień filozoficzny? Komu grozi objęcie „systemem punktowym”? Na czym polega zabawa w „śniegowanego”? Niezwykli bohaterowie, humor i fenomenalne ilustracje autorstwa Dariusza Wanata stały się wizytówką książek z cyklu o Cukierku, a opowieści niesfornego czworonoga pokochali nie tylko najmłodsi Czytelnicy... Co wyprawia kocur bury? Zapraszamy do lektury!
„Posłuchaj, Cukierku!”
Waldemar Cichoń
„Posłuchaj, Cukierku!” to już dwunasta część przygód najbardziej niezwykłego czworonoga na świecie mieszkającego z najzwyklejszą rodziną. Cukierek i jego przyszywana siostra Tradycja, a także Marcel, Maciek i ich rodzice kolejny raz zapraszają Czytelników do swojego świata, aby opowiedzieć o kocich sprawach… i sprawkach. Czy da się zrobić perfekcyjną fotografię? Jak przesiedlić mieszkającego w piwnicy pająka Stefana? Komu nie podoba się nowa superlodówka? Dlaczego koty muszą uczęszczać do Szkoły Dobrych Manier? Jakie czworonogi mogą służyć w górskim pogotowiu ratunkowym? Czym zajmuje się… znajdywaczka? Odpowiedzi na te – i wiele innych – pytań znajdziecie w najnowszej książce bestsellerowego cyklu autorstwa Waldemara Cichonia.
„Cukierku, Ty łobuzie!" po angielsku!
Waldemar Cichoń
W sierpniu 2021 r. nakładem Wydawnictwa Żwakowskiego ukazała się książka „Sugar, You rascal!"– anglozjęzyczna wersja bestsellerowej książki autorstwa Waldemara Cichonia – „Cukierku, Ty łobuzie!". Historia małego, niesfornego kotka, który trafia do pewnej rodziny i wywraca jej życie do góry nogami zdążyła już podbić serca najmłodszych Czytelników. Książka, którą jej Autor, Waldemar Cichoń, napisał, jak sam przyznaje, „przez zupełny przypadek", doczekała się już kilkunastu wydań, zyskał status jednej z najczęściej kupowanych pozycji literatury dziecięcej w Polsce (ponad 300 tys. sprzedanych egzemplarzy!), trafiła na listę lektur szkolnych Ministerstwa Edukacji Narodowej (klasy I-III) i zapoczątkowała liczącą 10 części serię z przygodami najbardziej niezwykłego czworonoga na świecie. Teraz będą mogli ją poznać także anglozjęzyczni Czytelnicy. Autorem tłumaczenia jest Jakub Morawa, natomiast o jego korektę i dostosowanie do wymogów zadbał Michael Doherty. Tak jak w polskim pierwowzorze, szata graficzna „Sugar, You rascal!" to dzieło łódzkiego grafika i ilustratora, Dariusza Wanata. Książka, dzięki prostemu językowi, może być również materiałem wspomagającym polskich uczniów w nauce języka angielskiego.
„Bōmbōn, ty rojbrze!”
Waldemar Cichoń
Bōmbōn, pryngowany dachowiec ze flekym na nosie, to je nojbarzij niyôbyczajny kot na świecie: skŏkŏ weterynŏrzōm po gowie, jeździ na hokejowe szpile ze swojim małoletnim posiedzicielym, walczy ze cwitrami, co udŏwajōm potwory, pōmŏgŏ we ôdrŏbianiu dōmowych zŏdań (a tyż przi przistrŏjaniu krisbaumu na Gody) i robi moc inkszych rzeczy, co ich koty zwykle niy poradzōm. Słodke miano myli: niyôbyczajny czworonōg porzōnd sie pŏrŏ jedzyniym, spaniym i rojbrowaniym. Rŏd mŏ dobrõ zŏbawã i niyzalezność, a ôkrōm tego – toć, niychcōncy – niyprzestannie przinosi turbacyje familiji, co ś nim miyszkŏ. Bestsellerowŏ ksiōnżka „Bōmbōn, ty rojbrze!”, co zaczynŏ cołkõ seryjõ (dotōnd pokŏzało sie dwanŏście tajli przigōd ôd Bōmbōna), była wpisanŏ we 2017 roku na wykŏz szkolnych lektur Ministerstwa Edukacyje Nŏrodowyj (klasy I-III). Ksiōnżki ô Bōmbōnie, dziynki wybornymu humorowi, doskōnałymu – prostymu i zrozumiałymu, a przi tym moc bogatymu – jynzykowi i tradycyjnym wertōm, jake przekŏzujōm, ône sōm spaniałŏ propozycyjŏ do nojmodszych Czytŏczōw, co zaczynajōm swojã przigodã ze literaturōm.
"Цукерку, ти бешкетник!"
Waldemar Cichoń
Цукерок, смугастик підвальної породи з цяткою на носі є найдивовижнішим котом на світі: стрибає ветеринарам на голови, відвідує хокейні матчі зі своїм малим господарем, б’ється зі светрами, які вдають потвор, допомагає виконувати домашні завдання (а також прикрашати ялинку на Різдво) і робить чимало інших речей, яких коти зазвичай робити не вміють. Солодке ім’я є оманливим: це надзвичайне чотирилапе створіння переважно їсть, спить і бешкетує. А ще цінує гарну забаву, а також свою незалежність, і — звісно, ненавмисно — невтомно завдає клопотів родині, яка мешкає разом з ним. Неймовірно популярна книжка «Цукерку, ти бешкетник!», що розпочинає серію (досі опубліковано дванадцять частин Цукеркових пригод) ввійшла 2017 року до шкільної програми польського Міністерства народної освіти (1-3 класи). Завдяки блискучому гумору, досконалій — простій і зрозумілій, а проте дуже багатій мові, а також цінностям, які вони поширюють, книжки про Цукерка є чудовою пропозицією для найменших Читайликів, котрі лише розпочинають свою пригоду з літературою.
„Cukierku, Ty łobuzie!" z opracowaniem
Waldemar Cichoń
W lutym 2022 nakładem Wydawnictwa Żwakowskiego ukazało się nowe wydanie książki „Cukierku, ty łobuzie”, rekomendowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej jako lektura dla klas I-III. Zostało ono wzbogacone o opracowanie poszerzające kompetencje czytelnicze dziecka. Publikację otwiera rozdział przygotowujący do lektury – zawarte w nim wskazówki mają zachęcić ucznia do sięgnięcia po książkę, ale także sprawić, by jej czytanie stało się twórcze i aktywne. Pozostała część opracowania to zbiór informacji o genezie utworu, świecie przedstawionym, najważniejszych wydarzeniach i przesłaniu kolejnych rozdziałów, a wszystko wzbogacone o przeróżne ciekawostki. Swym charakterem oraz formą odbiega ono od standardowych omówień lektur – nie stanowi „ściągi” dla leniwych lub nielubiących czytać, a wręcz przeciwnie – inspiruje do lektury i uczy, jak robić to efektywnie i satysfakcjonująco. To także pomoc dla rodziców i nauczycieli, jak zachęcać do czytania i jak rozmawiać o książkach, by dziecko chciało i lubiło po nie sięgać.
SKRZAT - W NOWEJ SZACIE GRAFICZNEJ
Waldemar Cichoń
Nie wierzysz w skrzaty? Tomek, sprawiający kłopoty dwunastolatek, historie o takich istotach również wkładał między bajki. Do czasu, gdy przypadkowo zniszczył dom pewnego niewielkiego osobnika w czerwonej czapeczce… i nieopatrznie zaproponował mu gościnę w swoim domu. Czy trzeba dodawać, że ta znajomość wywróciła życie chłopca do góry nogami? Nowy przyjaciel nosi dziwaczne imię, mówi wyłącznie wierszem, potrafi znikać, gdy zechce i gra w szachy z kotami. Jest odrobinę nieokrzesany, choć ma naprawdę złote serce i chętnie pomaga innym – na przykład w zdobyciu przyjaciół, poprawie szkolnych ocen lub staniu się… poetą. „Skrzat” to pełna humoru i zwariowanych wydarzeń – ale też wzruszeń – niezwykła historia o przyjaźni i dorastaniu.
Witajcie w Wynalazkowie
Waldemar Cichoń
Tosia i Tosiek muszą spędzić wakacje w Wynalazkowie – mieście, w którym mieszkają wyłącznie wynalazcy. Boją się nudy, jednak od razu wpadają w sam środek potężnej oraz szalonej afery kryminalno-szpiegowskiej. Czy uda się uratować świat przed niecnymi zakusami pewnego geniusza zła? Nad jakim epokowym odkryciem pracuje wuj Inwentoriusz? Kim jest tajemniczy Czarny Kapelusz i jakie ma zamiary? Czy najlepszy detektyw świata może być robotem? Jak skonstruować kurę trojańską? O tym wszystkim przeczytacie w „Witajcie w Wynalazkowie” – najnowszej książce Waldemara Cichonia, autora m.in. bestsellerowego cyklu o kocie Cukierku.
„JEŚLI SIĘ ZGADZASZ, ZASZCZEKAJ DWUKROTNIE!”
Waldemar Cichoń
Jak rzucać bumerangiem, żeby go nie zepsuć? W jaki sposób zahipnotyzować tatę? Dlaczego pewna kotka namiętnie poluje na… skarpetki, a pewna koza paraduje po ogródku… w kaloszu na głowie? Jak biegać z psem w parku, żeby się zbytnio nie zmęczyć? Co zrobić, gdy jamnik z sąsiedztwa marzy o karierze psa pasterskiego i ma depresję? Jak dać nauczkę nieznośnym Bliźniakom, którzy nieustannie robią wszystkim głupie kawały? I – wreszcie – czy Riko, niezwykły pies rasy border collie – rzeczywiście rozumie, co mówią do niego ludzie i czy potrafi im rozumnie odpowiadać… szczekaniem? Na te i wiele innych pytań, odpowiada „Jeśli się zgadzasz, zaszczekaj dwukrotnie!” – najnowsza książka Waldemara Cichonia, autora m.in. bestsellerowej serii o kocie Cukierku (w 2017 roku inicjująca cykl książka „Cukierku, Ty łobuzie!” została wpisana na listę lektur Ministerstwa Edukacji Narodowej). Ilustracje: Magdalena Nowacka-Kolano.
„ZASZCZEKAJ TO JESZCZE RAZ!”
Waldemar Cichoń
Riko, sprytny owczarek border collie, ma naprawdę wielkie serce i rzadką umiejętność: da się z nim porozumieć! Wystarczy wiedzieć, że gdy szczeka dwa razy – to się na coś zgadza, gdy zaś zaszczeka raz – wręcz przeciwnie…
„Zaszczekaj to jeszcze raz!” to kontynuacja przygód najbardziej niezwykłego na świecie psa mieszkającego z najzwyczajniejszą na świecie rodziną. Jak zorganizować domowy konkurs poetycki i napisać wiersz? Dlaczego pies musi czasem opiekować się chorymi ludźmi? Czy ciotki mogą mieć dredy i tatuaże? Jak wygląda „dzień roboczy” czworonoga? Czy pies może zaprzyjaźnić się z jeżem i być artystą malarzem? No i gdzie, do diaska, zniknął żółw-filozof Platon?
Na te – i wiele innych pytań – odpowiada najnowsza książka Waldemara Cichonia, autora m.in. bestsellerowej serii o kocie Cukierku (w 2017 roku inicjująca cykl książka „Cukierku, Ty łobuzie!” została wpisana na listę lektur Ministerstwa Edukacji Narodowej).
„KTO SZCZEKA, NIE BŁĄDZI”
Waldemar Cichoń
Czy pies może dogadać się z ludźmi? Oczywiście- pod warunkiem, że nazywa się Riko, jest owczarkiem rady border collie, a wszyscy wiedzą, że gdy się na coś zgadza, szczeka dwukrotnie, gdy zaś robi to tylko jeden raz - oznacza, że jest na "nie"... "kto szczeka, nie błądzi" to kontynuacja przygód najbardziej niezwykłego czworonoga na świecie (wcześniejsze perypetie Riko i jego rodziny Czytelnicy mogli poznać w książkach pt. "Jeśli się zgadzasz, zaszczekaj dwukrotnie!" oraz "Zaszczekaj to jeszcze raz!"). Nasz bohater ma znowu łapy pełne roboty, rozwiązując problemy rodziny, z którą mieszka - musi zapobiec "kurokalipsie", dać nauczkę niesfornym Bliźniakom, zostać "psistonoqzem", nauczyć się zjeżdżać na sankach, dowiedzieć się, gdzie śledzie mają uszy, i jaki ma to związek z dobrymi wynikami w nauce. Zapraszamy do lektury!
ZDARZIŁO SIE NA ŚLONSKU
Waldemar Cichoń
Napisana w śląskim etnolekcie oraz literackim języku polskim książka opisuje losy wielkich Ślązaków, którzy dzięki przyrodzonym przymiotom – talentowi, pracowitości, wytrwałości - zmienili losy swego państwa, a często nawet świata, dokonując czegoś, co zwykłym zjadaczom chleba wydaje się rzeczą niemożliwą do zrealizowania. Te historie, choć fascynujące, nie są powszechnie znane. Bohaterami książki są m.in.: św. Jadwiga Śląska i Jej syn - Henryk Pobożny, industrialista i przemysłowiec Karol Godula, „polski Wallenberg” Henryk Sławik, urodzony w Katowicach wybitny himalaista Jerzy Kukuczka, konstruktor najlepszych lokomotyw na świecie – Robert Hermann Garbe, Ernest Wilimowski – najlepszy z piłkarzy, których dał światu Śląsk czy Oskar Troplowitz – wynalazca słynnego kremu Nivea.
„Tam kaj rodzom sie djamynty. Wtore łopowieści niysamowite niy ino dlo bajtli”
Waldemar Cichoń
Kontynuacja wydanej w 2015 roku książki „Zdarziło sie na Ślonsku”, w której znalazło się kolejnych 10 napisanych po polsku i śląsku opowiadań o wielkich ludziach i niezwykłych wydarzeniach z historii Górnego Śląska. Gawędy o inżynierze i przemysłowcu Johnie Baildonie, „Koperniku ula” – księdzu Janie Dzierżoniu, podróżniku i odkrywcy Eminie Paszy, pałacu w Świerklańcu porównywanym z francuskim Wersalem, Matce Ewie z Miechowic, poliglocie wszechczasów – Emilu Krebsie, jednym z pionierów telekomunikacji bezprzewodowej Grafie von Arco, Grupie Janowskiej, polskim fiacie 126p czy słynnym meczu hokejowym Polska-ZSRR z 1976 roku. Książka została napisana i wydana w ramach stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury 2017. Ilustracje: Dariusz Wanat.
„Bebok, heksa i inksi”
Waldemar Cichoń
Górny Śląsk zawsze był magiczny, magią przesiąknięty. Zamieszkiwali go nie tylko ludzie, ale też bohaterowie niniejszej książki. Byli tu zawsze – gdy Najpiękniejsze Miejsce na Ziemi było porośnięte gęstym lasem, i gdy stawało się potęgą gospodarczą, zindustrializowanym regionem pełnym kopalń, hut i innych świątyń techniki. Przetrwali, choć z tej przestrzeni, zwłaszcza w czasie kilku ostatnich dekad, byli systematycznie rugowani przez Nowe – w tym głównie przez globalne „nowe świeckie tradycje”, jak powiedziałby Mistrz Bareja. Walentynki i Halloween, smoki z Hollywood czy nastoletnie wampiry dość skutecznie wyparły ze świadomości kolejnych pokoleń śląskich dzieci beboka, utopca, heksę czy szczigę. To o nich jest ta książka. Wbrew pozorom, to nie jest książka dla dzieci, choć o dziecięcych sprawach traktuje. Waldemar Cichoń, autor m.in. bestsellerowej serii książek o przygodach kota Cukierka, oraz znakomity katowicki malarz akwarelista Grzegorz Chudy,zabierają Czytelników w świat swojego dzieciństwa, opowiadając o istotach, którymi ich niegdyś straszono i dyscyplinowano. „Bebok, heksa i inksi” to pełne humoru, dwujęzyczne – napisane po śląsku i po polsku – pięknie zilustrowane gawędy o najważniejszych postaciach górnośląskiej mitologii oraz demonologii, znanych kiedyś każdemu dziecku. Absolutne must read dla wielbicieli regionalnej kultury i tradycji.
„To jest ważne, ale nie ma znaczenia”
Waldemar Cichoń
Jeśli wierzyć numerologom, jedenastka symbolizuje oświecenie, inspirację i dążenie do prawdy – rozumianej dosłownie, ale również metafizycznie. To liczba mistrzowska, którą cechują humor, intelekt i błyskotliwość. Takie same cechy ma jedenaście zawartych w niniejszym tomie opowiadań. Waldemar Cichoń, znany dotąd głównie jako autor książek dla dzieci i młodzieży (jego bestsellerowa książka Cukierku, Ty łobuzie! jest od 2017 roku w kanonie lektur szkolnych) udowadnia, że jest równie sprawnym pisarzem dla dorosłych. Z „To jest ważne, ale nie ma znaczenia” dowiecie się m.in., czym zajmują się po godzinach znudzone małżeństwa, jak wakacje spędzają kosmici, czy Anioł Stróż ma zawsze tylko jednego podopiecznego, dlaczego szatan pożąda pewnego wynalazku opracowanego w polskim instytucie badawczym, czy świat jest gotowy na nowy naród wybrany oraz nowego Mojżesza, a także do czego zdolny jest człowiek, gdy nie ma już nic do stracenia… Historie o życiu i śmierci, opowieści o tym, co jest ważne, choć w ostatecznym rozrachunku nie ma żadnego znaczenia, a wszystko to przesycone słodko-gorzkim humorem, erudycją, intelektualną zabawą, odniesieniami do popkultury i poetyką realizmu magicznego – czyż może być lepszy przepis na doskonały zbiór opowiadań? Nie będziecie mogli się oderwać od czytania…