Premiera „Tam, kaj sie rodzom djamynty”

Premiera „Tam, kaj sie rodzom djamynty”

Drukowanie

Premiera najnowszej książki Waldemara Cichonia p.t. „Tam, kaj sie rodzom djamynty. Wtore łopowieści niysamowite niy ino dlo bajtli”, odbędzie się w piątek, 8 grudnia 2017 r., w Muzeum Miejskim w Tychach (Dawna Młótownia, ul. Katowicka 9) o godz. 18.00.

Książka jest kontynuacją wydanej w 2015 roku książki „Zdarziło sie na Ślonsku”, na którą złożyło się 11 napisanych po polsku i w śląskim etnolekcie opowieści o niezwykłych ludziach, miejscach i wydarzeniach z historii Górnego Śląska. Teoretycznie była ona przeznaczona dla dzieci, jednak sięgają po nią też ci dorośli, dla których wszystko, co związane ze śląską tożsamością, jest ważne.
W „Tam kaj rodzom się djamynty” znaleźć można będzie kolejnych 10 gawęd o śląskim rodowodzie. Będą to m.in. historie genialnego inżyniera i przemysłowca, jednego z twórców przemysłowej potęgi Śląska –  Johna Baildona, „Kopernika ula” – księdza Jana Dzierżonia, podróżnika i odkrywca Emina Paszy, pałacu w Świerklańcu porównywanego z francuskim Wersalem, Matki Ewy z Miechowic, poligloty wszechczasów – Emila Krebsa, jednego z pionierów telekomunikacji bezprzewodowej grafa von Arco, Grupy Janowskiej, polskiego fiata 126p czy słynnego meczu hokejowym Polska-ZSRR z 1976 roku.
„Tam, kaj rodzom sie djamynty” ma przychylne recenzje prof. Ryszarda Kaczmarka (historyka, znawcy dziejów Śląska), prof. Zbigniewa Kadłubka (filologa klasycznego, badacza śląskości) coraz prof. Marka S. Szczepańskiego (socjologa, członka-korespondenta PAN, entuzjasty małych ojczyzn). Patronat prasowy objęły nad nią m.in. redakcje „Rzeczpospolitej – Regionów”, „Dziennika Zachodniego”, portali internetowych silesion.pl, nasze miasto.pl, granice.pl i smakksiazki.pl
Książka została napisana i wydana w ramach stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury 2017. Autorem ilustracji jest znany m.in. z książek o kocie Cukierku łódzki ilustrator Dariusz Wanat. Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Żwakowskiego w grudniu 2017 r.
Spotkanie z Autorem poprowadzi Adam Szaja (smakksiazki.pl). Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy!